BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski biohemičari u pljuvački sibirskog mrkog medveda pronašli novi antibiotik

Ruski biohemičari u pljuvački sibirskog mrkog medveda pronašli novi antibiotik
09.09.2018. god.


U prvoj polovini prošlog veka Aleksandar Fleming je izvršio revoluciju u medicini otkrivši prvi poznati antibiotik: penicilin. Međutim, decenije nekontrolisane primene lekova dovele su do toga da se svake godine sve češće pojavljuju kulture opasnih bakterija otpornih na standardne preparate.


Zato su naučnici prinuđeni da traže nova prirodna hemijska jedinjenja koja su u stanju da ubijaju patogene mikroorganizme. Tokom novog istraživanja stručnjaci iz Rusije i SAD su u pljuvački sibirskog mrkog medveda otkrili supstancu koja ga štiti od stafilokoka, smrtonosne bakterije koja izaziva širok spektar od infekcije rana do upale pluća i meningitisa.

Sibirski mrki medved je, inače, podvrsta mrkih medveda koja nastanjuje veći deo Sibira istočno od Jeniseja, kao i teritoriju Mongolije i Kine. Najveći deo ishrane ove životinje čini biljna hrana, što ih ne sprečava da povremeno love irvase, losove ili ribu.

Tim naučnika pod rukovodstvom akademika Aleksandra Gabibova iz Instituta za bioorgansku hemiju Ruske akademije nauka i dobitnika Nobelove nagrade Sidnija Altmana sa Univerziteta Jejl odlučio je da zaviri u usta gospodara tajge ne iz čiste radoznalosti, već u okviru velikog projekta proučavanja mikroba mnogih vrsta divljih životinja. Prinudni učesnici eksperimenta uhvaćeni su u sibirskoj tajgi, nakon čega su im uzeti uzorci pljuvačke za laboratorijsku analizu.

Kako se navodi u saopštenju za medije Instituta za bioorgansku hemiju Ruske akademije nauka, koristeći inovativne tehnologije analize mikrobnih zajednica i metode sintetičke biologije, naučnici su među bakterijama u usnoj duplji medveda pronašli retku populaciju visokoaktivnih mikroorganizama tipa Bacillus pumilus, koji proizvode antibiotik amikumacin. Dalja analiza je pokazala da ova supstanca efikasno eliminiše opasnog izazivača oboljenja kod čoveka pod imenom zlatasta stafilokoka (Staphylococcus aureus).

Otkriće novog prirodnog antibiotika je posebno značajno, jer stafilokoke često razvijaju otpornost na medicinske preparate. Rezultati istraživanja, objavljeni u časopisu PNAS, ne samo da otvaraju put ka novim medotama lečenja čitavog niza oboljenja, nego će takođe pomoći naučnicima da bolje razumeju puteve razvoja rezistentnosti na antibiotike i metode delovanja leka na ćelije bakterija.

Ranije su druge grupe istraživača već saopštile da su otkriveni efikasni antibiotici u najrazličitijim prirodnim izvodima, na primer, u želucu čoveka i ispod njegovog nosa, kao i u žlezdama zvečarki i na površni tela mrava.

Russia beyond


  • Izvor
  • foto: © Fedoseev Lev / TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ista ograničenja važe za gledaoce i ljubitelje sporta koji prisustvuju Letnjim igrama u Parizu


Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik

Predsednici Brazila i Južne Afrike odlučili su da ne učestvuju na tom događaju, koji isključuje Rusiju, navodi se u izveštajima


Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara


Ostale novosti iz rubrike »